آشنایی با شرطی سازی کلاسیک در انسان

دسته بندی :مقالات ۲۴ دی ۱۴۰۱ 25906 مشاهده

آشنایی با شرطی سازی کلاسیک در انسان از موضوعاتی است که کمتر کسی در دنیای مجازی به دنبال آن می گردد. شبکه های مجازی و رسانه ها کاری کردند که مخاطبان و کاربران، بیشتر از آنکه به دنبال دانش و علم آموزی باشند به دنبال سایر موضوعات بگردند.

از همین رو در این مقاله سایت تندخوان برتر شما را شرطی سازی کلاسیک در انسان به طور کامل آشنا می کنیم. امیدواریم این مقاله مورد استفاده شما دانش پژوهان عزیز قرار بگیرد.

شرطی سازی کلاسیک توسط چه کسی کشف شد؟

فردی به نام پاولف در سال 1903 میلادی در آزمایشگاه خود در روسیه مشغول آزمایش  و بررسی نقش بزاق در فرایند های گوارشی سگ ها بود. در همین زمان بود که او به کشف بزرگتری دست یافت. پاولف دریافت که سگ های درون محفظه های آزمایشی، زمانی که صوت و محرک که غذای آن ها بود مانند گرد گوشت ها، هم زمان به سگ ها برای مدتی داده شود، سگ ها شرطی می شوند. به این معنا که اگر بعد از مدتی تنها صوت برای سگ ها پخش شود، آن ها بدون دریافت گرد گوشت ها، بزاق ترشح می کنند.

این آزمایش  پاولف سبب شد تا شرطی سازی کلاسیک، با نام شرطی سازی پاولفی نیز شناخته شود.

ما نیز در زندگی روزمره خودمان شرطی سازی کلاسیک را اجرا می کنیم. پلک زدن، پرش زانو، پاسخهایی که در مقابل ترس از ما سر می زند و …، همگی پاسخ هایی هستند که توسط شرطی سازی کلاسیک در بدن انسان تنظیم می شود.

شرطی سازی کلاسیک در انسان

بررسی مواردی از بیماران مبتلا به فوبی نشان داده که خیلی از ترسهای غیر منطقی ریشه در تجربه هایی دارندکه شرطی سازی کلاسیک در آن ها نقش داشته است.

حتما برای شما هم پیش آمده که زمانی که به دندانپزشکی می روید، با شنیدن صدای مته، موهای تنتان سیخ می شود و یا خودتان را جمع می کنید، این نمونه ای از پاسخ به علت شرطی سازی کلاسیک است.در این مثال که ذکر شد، درد حاصل از مته دندانپزشک محرک غیر شرطی است. این درد شما با صدای مته همایند شده و تبدیل به محرک شرطی شده که سبب شده تا موهای تن شما سیخ شوند و خودتان را جمع کنید.

شرطی سازی کلاسیک به تولید هیجانهای ناخوشایند، مانند اضطراب و ترس محدود نمی شود. بسیاری از پاسخهای هیجانی مثبت نیز توسط شرطی سازی کلاسیک در انسان شکل می گیرد.

شاید شما گمان کنید که شرطی سازی کلاسیک تنها بر رفتار های آشکار تاثیر گذار است. اگر شما هم این عقیده را دارید باید بگویم که در اشتباه هستید. با ادامه این مقاله سایت تندخوان برتر همراه باشید.

شرطی سازی کلاسیک علاوه بر تاثیر بر رفتارهای آشکار، بر فرایندهای فیزیولوژی نیز تاثیر می گذارد.

تحقیقات دانشمندان ثابت کرده که شرطی سازی کلاسیک همچنین بر انگیختگی جنسی نیز تاثیر می گذارد.

در شرطی سازی کلاسیک چه فرایندهایی اتفاق می افتد؟

شرطی سازی کلاسیک اغلب به صورت فرایندی مکانیکی توصیف شده اند که ناگزیر به نتیجه خاصی منجر می شوند. این دیدگاه نشانگراین است که اغلب پاسخهای شرطی بازتابی هستند و کنترل کردن آنها کار دشواری است.

سگ های پاولف بعد از شرطی شدن، خیلی سخت می شد با شنیدن صدای آهنگ از ترشح بزاقشان جلوگیری کرد. کهو و مکری معتقد بودند که این جمله گمراه کننده است و نباید این برداشت را کرد که شرطی سازی کلاسیک، نیروی مقاومت ناپذیر است زیرا عوامل متعددی است که در شرطی سازی کلاسیک درگیر هستند.

امیدوارم در این مقاله توانسته باشیم شما را با شرطی سازی کلاسیک بیشتر آشنا کنیم. شما می توانید اگر اطلاعات بیشتر و تخصصی تری در این زمینه دارید در قسمت نظرات با کاربران به اشتراک بگذارید.

 

Dr.sadegh abbasi

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

  • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 − شش =

لینک کوتاه:
0