با حافظه کوتاه مدت و بلند مدت بیشتر آشنا شوید

دسته بندی :مقالات ۱۴ دی ۱۴۰۱ 24730 مشاهده
ما به طور مداوم با اطلاعات جدید بمباران می شویم، که اغلب به شکل رسانه های غنی از داده مانند متن، صوتی و محتوای بصری می آیند.
در حالی که به نظر می رسد یک چیز خوب باشد، همچنین می تواند کاملا برعکس باشد، به خصوص اگر ما مجهز به پردازش تمام این اطلاعات در یک زمان نباشیم. حافظه کوتاه مدت اطلاعات را برای یک دوره کوتاه مدت نگه می دارد و بنابراین برای ضبط حوادث همانطور که اتفاق می افتد و یا برای ذخیره بیت های اطلاعاتی که بلافاصله برای جلسه یا کلاس آینده نیاز دارید ایده آل است.
از سوی دیگر، حافظه بلند مدت چیزی است که شما برای حفظ تمام این اطلاعات نیاز دارید، خب، در بلندمدت. برای مثال، اگر شما می خواهید زبان فرانسوی یا واژگان را مطالعه کنید، شما باید این اطلاعات را به حافظه بلند مدت اختصاص دهید. در حالی که این امر عالی خواهد بود که یک منبع نامحدود از حافظه کوتاه مدت برای ذخیره تمام داده های ما داشته باشیم، واقعیت این است که ما همیشه فضای کافی در مغز خود برای تمام اطلاعاتی که ما نیاز به حفظ داریم نداریم. این جایی است که حافظه بلند مدت وارد می شود، زیرا جایی است که ما تمام اطلاعات مهم و بلند مدت خود را ذخیره می کنیم، مانند حقایق، ارقام و کلمات و عبارات مهم.
با توجه به اهمیت حافظه بلند مدت خود، ممکن است بخواهید اقدامات لازم را برای اطمینان از تغذیه مناسب آن انجام دهید. بهترین راه برای انجام این کار، مطالعه و تمرین منظم و گسترده است. با این حال، این آسان تر از انجام است، زیرا مغز ما اغلب با چیزهای دیگر مانند استرس و اضطراب مرتبط با کار، که می تواند به طور جدی حافظه ما را مختل کند، پیچیده است. به همین دلیل است که شما باید از برنامه پر مشغله خود برای استراحت و تازه سازی حافظه بلند مدت خود استفاده کنید.

آشنایی با انواع حافظه

حافظه شما از دو بخش متمایز تشکیل شده است، که به عنوان حافظه کوتاه مدت (STM) و حافظه بلند مدت (LTM) شناخته می شود. STM، همانطور که قبلاً ذکر شد، چیزی است که شما برای به یاد آوردن چیزی برای یک دوره کوتاه زمان نیاز دارید. به عنوان مثال، اگر به یک مهمانی بروید و کسی را ملاقات کنید که فکر می کنید آشنا است، اما نمی توانید جایی را که آنها را از آن می شناسید، قرار دهید، به احتمال زیاد یک حافظه کوتاه مدت خواهید داشت و نمی توانید نام شخص را به یاد آورید.
به همین دلیل است که شما باید نسبت به هر کسی که نمی تواند چیزی را که به آنها می گویید یا از آنها می پرسید، مشکوک باشید. همچنین لازم است اشاره کنیم که بسیاری از متخصصان، به ویژه کسانی که در زمینه های حقوقی و پزشکی هستند، در به یاد آوردن جزئیات بسیار آموزش دیده اند و ممکن است در یک زمان بر روی یک چیز متمرکز باشند.
LTM شما دقیقاً همان چیزی است که به نظر می رسد؛ اطلاعاتی است که شما برای مدت طولانی حفظ می کنید. به عنوان مثال، اگر زبان فرانسوی یا واژگان را مطالعه کنید، مقدار زیادی از اطلاعات را در LTM خود ایجاد خواهید کرد، با این حال می دانید که شما برای بقیه زندگی خود به این اطلاعات نیاز خواهید داشت. شما کلمات و عبارات را یاد خواهید گرفت، و از طریق تکرار مداوم، این شروع به تبدیل شدن به چرندیات بی معنی می کند. به همین دلیل بسیار مهم است که به طور منظم اطلاعاتی را که به خاطر سپرده اید را مرور کنید و اجازه ندهید که از طریق استفاده بیش از حد یا بی توجهی از بین برود.

اطلاعات تا چه مدت در حافظه من باقی می مانند؟

این امر به مقدار اطلاعاتی که شما به طور فعال در مغز خود ذخیره می کنید بستگی دارد. اگر شما به طور مداوم با داده های جدید بمباران می شوید، پیگیری همه چیزهایی که یاد می گیرید دشوار خواهد بود و فقط می توان انتظار داشت که برای مدت کوتاهی طول بکشد. به همین دلیل است که برخی منابع می گویند که ذهن ما به طور مداوم « خاطرات کوتاه مدت» را برای مقابله با تمام اطلاعاتی که در معرض آن قرار می گیریم ایجاد می کند، در حالی که دیگران می گویند این یک توصیف نادرست است و خاطرات ما در واقع طولانی مدت است.
اگر می خواهید سلامت روان خود را بهبود ببخشید و اطمینان حاصل کنید که توانایی به یاد آوردن جزئیات را برای بقیه زندگی خود دارید، مهم است که به طور منظم اطلاعات آموخته شده را مطالعه و مرور کنید.
همچنین می توانید این کار را با یک قدم از برنامه شلوغ خود یک بار در هفته برای استراحت و تازه کردن حافظه خود انجام دهید. یادگیری چیزهای جدید و حفظ آنها در حافظه عالی است، اما فقط اگر آنچه را که به طور منظم یاد گرفته اید به یاد بیاورید. در غیر این صورت، تمام این دانش اساسا بی فایده است، زیرا شما نمی توانید آن را به هنگام نیاز به یاد بیاورید. به همین دلیل است که شما باید وقت بگذارید تا آنچه را که یاد گرفته اید، به ویژه زمانی که یک روز یا هفته به خصوص چالش برانگیز داشته اید، مرور کنید.
نکته اصلی در اینجا این است که حافظه شما باید به طور منظم مورد ارزیابی قرار گیرد و نه فقط فرض کنید که خوب است زیرا شما هیچ شکستگی حافظه ای را تجربه نمی کنید.
اگر متوجه شدید که در به یاد آوردن چیزهای خاص مشکل دارید یا شروع به نشان دادن علائم زوال عقل زودرس یا بیماری آلزایمر می کنید، مهم است که هر چه زودتر به دنبال کمک و درمان باشید. از دست دادن حافظه و زوال عقل شرایط جدی هستند و می توانند با درمان مناسب کاملا معکوس شوند. با کمی برنامه ریزی و مطالعه منظم، شما قادر خواهید بود از حافظه خود محافظت کنید و اطمینان حاصل کنید که تا آنجا که ممکن است طول بکشد.

محافظت از حافظه

راه های بسیاری وجود دارد که شما می توانید از حافظه خود محافظت کنید و اطمینان حاصل کنید که تا آنجا که ممکن است دوام داشته باشد. یکی از بهترین کارهایی که می توانید انجام دهید این است که از نحوه استفاده از حافظه خود آگاه شوید. اگر شما به طور مداوم با اطلاعات و وظایف جدید بمباران می شوید، به طور اجتناب ناپذیر هزینه ای را برای همه اینها به شکل فراموشی و کاهش توانایی به یاد آوردن رویدادهای طولانی مدت پرداخت خواهید کرد.
به همین دلیل است که شما باید سعی کنید مقدار اطلاعات جدیدی را که همیشه با آن روبرو هستید به حداقل برسانید و فقط آنچه را که نیاز دارید فعالانه جذب کنید، در غیر این صورت ممکن است در هنگام احساس استرس یا غرق شدن، حفظ چیزهای جدید را دشوار کنید.

حافظه کوتاه مدت و طولانی مدت یکسان نیستند

مهم است که در اینجا توجه داشته باشید که در حالی که حافظه کوتاه مدت و بلند مدت هر دو برای حافظه ضروری هستند، اما آنها یکسان نیستند. STM شما چیزی است که شما در حال حاضر برای پردازش اطلاعات نیاز دارید، در حالی که LTM شما اطلاعاتی است که شما به حافظه اختصاص داده اید، که بعداً به آن نیاز خواهید داشت. به عنوان مثال، اگر شما به تازگی کسی را ملاقات کرده اید و نام او را نمی دانید، نمی خواهید STM خود را با این اطلاعات مهم بارگذاری کنید.
به همین دلیل بهتر است که به سادگی نام شخص را یاد بگیرید و نگران نباشید که آن را بلافاصله به حافظه اختصاص دهید. شما زمان زیادی برای پردازش اطلاعات و استفاده از آن در زمان نیاز دارید. در این مورد، برای LTM خود مفیدتر است که به سادگی “سلام” بگویید و در مسیر خود ادامه دهید، نه اینکه سعی کنید و هر کسی را که تا به حال ملاقات کرده اید، نام، آدرس و شماره تلفن خود را به یاد داشته باشید. LTM شما بعداً از این بابت تشکر می کند.

 

آشنایی بیشتر با حافظه کوتاه مدت و بلند مدت

حافظه یکی از مهم ترین مسأله‌ها در پژوهش‌های پزشکی و همین‌طور روانشناسی است. شناخت ساختار حفظ و حافظه، توسط روانشناسی یادگیری صورت می‌گیرد. تا کنون مراحل و ساختار‌های گوناگونی برای تبیین چگونگی حفظ محتوا و قرار گرفتن داده در حافظه مطرح شده است.

در این میان از سال 1902 اولین بار توسط یک فیلسوف تقسیم حافظه به کوتاه مدت و بلند مدت مطرح شد. پس از آن و با وجود تحقیق‌های بسیار دانشمندان حوزه یادگیری، این تقسیم پذیرفته شد.

حافظه کوتاه مدت یا فعال

زمانی که شما با هر محتوا یا داده‌ای مواجه می‌شود، حال هرچیزی که هست از صدایی که می‌شنوید تا تصاویری که می‌بینید، ابتدا این داده وارد حافظه فعال یا حافظه کوتاه مدت می‌شود؛ حافظه کوتاه مدت مثل یک تخته سفید است که مقداری داده روی آن قرار می‌گیرد و سپس پاک می‌شود.

بر اساس تحقیقات حافظه کوتاه مدت یا حافظه فعال از زمان مواجهه تا حدود یک دقیقه بعد از مواجهه اولیه وظیفه نگهداری داده را دارد. به زبان ساده تر شما چیزی را می‌شنوید تا یک دقیقه این محتوا در حافظه کوتاه مدت شما باقی می‌ماند.

به جهت این که مدام حافظه کوتاه مدت در حال کنش و واکنش است یعنی محتوا قرار می‌گیرد، پاک می‌شود سپس محتوای جدید وارد می‌شود، به آن حافظه فعال می‌گویند.

شاهراه حافظه بلند مدت

تنها راه ورود محتوا به حافظه بلند مدت، گذر کردن داده از حافظه فعال یا حافظه کوتاه مدت است. اگر محتوایی وارد حافظه کوتاه مدت نشود امکان ورود این محتوا به حافظه بلند مدت وجود ندارد.

افرادی که دچار بیماری آلزایمر می‌شوند، حافظه کوتاه مدت یا حافظه فعال آن‌ها آسیب می‌بیند به همین جهت محتوای جدیدی را نمی‌توانند حفظ کنند ولی خاطراتی از گذشته در ذهن آن‌ها باقی است و تکلم و سخن گفتن آن‌ها نیز مشکلی ندارد گرچه در مراحل پیشرفته این بیماری حتی حافظه بلند مدت هم دچار آسیب می‌شود.

ظرفیت حافظه کوتاه مدت و بلند مدت

ظرفیت حافظه کوتاه مدت 7 +- 2 است. یعنی بین 5 تا 9 محتوا در حافظه کوتاه مدت قرار می‌گیرد. بر اساس پژوهش ها ظرفیت حافظه کوتاه مدت قابل افزایش یا کاهش هم نیست. البته به این معنی نیست که در حافظه بلند مدت هم همین مقدار قرار می‌گیرد. این مقدار محتوا در حافظه کوتاه مدت، بسیار بیشتر از نیاز زندگی عادی است و به عبارت دیگر مهم نیست چه مقدار محتوا در حافظه کوتاه مدت قرار می‌گیرد بلکه در هر لحظه شما به هر محتوایی توجه کنید می‌توانید آن‌را وارد حافظه بلند مدت کنید.

آن‌چه اهمیت دارد حافظه بلند مدت است که ظرفیت آن تشبیه به چندین میلیون گیگابایت شده است و در زندگی عادی امکان پر شدن آن وجود ندارد.

برای راه پیدا کردن محتوا از حافظه کوتاه مدت به حافظه بلند مدت باید روی تمرکز و توجه انتخابی کار کرد تا مسیر حفظ بهتر شود.

در زندگی تحصیلی هم حافظه بلند مدت نقش کلیدی دارد.

محمد صادق عباسی

 

Dr.sadegh abbasi

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

  • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − 2 =

لینک کوتاه:
0