تندخوانی و فواید آن در مطالعه دانش آموزان

دسته بندی :مقالات ۱۲ دی ۱۴۰۱ 22023 مشاهده

همه ما دوران دانش آموزی را تجربه کردیم. بیشترین زمان خواب ما در دوران امتحاناتمان بود. برای شروع درس، همیشه بهانه های خوبی وجود داشت.

عقب ماندن  از مطالعه دروس، می تواند باعث کسب نمرات بسیار بد شود.  با این حال، با ابزار و استراتژی های مناسب، می توان با این امر مبارزه کرد و نتایج باور نکردنی را به دست آورد. یکی از بهترین ابزارها برای کمک به دانش آموزان در تحصیلات خود،  تندخوانی است. با وجود اطلاعات بسیار زیادی که در اینترنت موجود است، دانش آموزان می توانند با سرعت کامل مطالعه کنند و در عین حال مطالب را که قبلاً می دانند، حذف کنند. دراین مقاله سایت تندخوان برتر چند روش مختلف برای کسب کردن این مهارت را با شما به اشتراک می گذاریم.

درست مانند هر مهارت یا استعداد دیگری، سرعت خواندن را می توان با تمرین بهبود بخشید. کلید این است که نقاط ضعف خود را تشخیص دهید و بر اصلاح آنها تمرکز کنید. در ادامه برخی از پیشرفت های اثبات شده ای را که می توان از طریق تمرین انجام داد، مورد بحث قرار می دهیم:

درک بهتر خواندن

اگر می خواهید به طور موثر یاد بگیرید، لازم است آنچه را که خوانده اید در حافظه بلند مدت خود تحکیم دهید. در حالی که شما خواب هستید، مغز شما هنوز در حال پردازش آنچه را که خوانده اید و یادداشت برداری است. با این حال، اگر می خواهید بتوانید چیزی را به سرعت به یاد بیاورید، باید به جای حافظه کوتاه مدت خود، اطلاعات را از حافظه بلند مدت خود بازیابی کنید.

حافظه کوتاه مدت شما فقط اطلاعات را برای مدت کوتاهی حفظ می کند و حتی ممکن است باعث شود که شما در آینده از یک مشکل حافظه رنج ببرید. بازیابی اطلاعات از حافظه بلند مدت شما همچنین به شما اجازه می دهد تا با جلوگیری از حواس پرتی در طول جلسات مطالعه، به طور موثر مطالعه کنید.

چرا بهبود درک خواندن مهم است؟

اگر متن را با سرعت بالا می خوانید و همه چیز را درک می کنید، به احتمال زیاد درک خواندن شما در حال حاضر در سطح بسیار بالا است. با این حال، زمان هایی وجود دارد که درک هر کلمه ممکن است ضروری نباشد. در این شرایط، بهتر است با سرعت کمی آهسته تر بروید و آنچه را که خوانده اید یادداشت کنید. اگر یادداشت می کنید، مهم است که این کار را به روشی منطقی انجام دهید. در زیر چند نمونه از جایی که ممکن است سطح بالایی از درک خواندن ضروری نباشد:

 • اگر با محتوا آشنا باشید، شاید لازم نباشد هر کلمه ای را درک کنید.
 • اگر متن را بشناسید، لازم نیست هر کلمه ای را بفهمید.
 • اگر معنی را بدانید، شاید لازم نباشد که هر کلمه ای را درک کنید.
 • اگر مطالب را مرور می کنید، ممکن است لازم نباشد هر کلمه ای را درک کنید.

وقتی صحبت از سرعت خواندن می شود ، مهم است که تعادل مناسب بین خیلی سریع و خیلی آهسته پیدا کنید. شما باید سعی کنید سرعت خواندن خود را با کار در دست مطابقت دهید تا جریان خود را مختل نکنید و همچنین اطمینان حاصل کنید که بیش از حد طول نمی کشد. همچنین مهم است که توجه داشته باشید که برخی از متون ممکن است نیاز به تمرکز شدیدتر از دیگران داشته باشند. اگر مطمئن نیستید که چقدر سریع باید بخوانید ، از یک دوست یا معلم بخواهید تا به شما در پیدا کردن سرعت مناسب برای کار در دست کمک کند.

البته توجه داشته باشید که تندخوانی یک مهارت است که پیشنهاد می کنم برای به دست آوردن این مهارت مهم، از کلاس های تندخوانی فرد اول تندخوانی کشور، دکتر صادق آغوی استفاده کنید. برای ثبت نام در کلاس تندخوانی زمان را از دست ندهید و هم اکنون ثبت نام خود را نهایی کنید.

 

ثبت نام در کلاس های آنلاین تندخوانی 

چه فایده ای دارد که دانش آموزان درک خواندن خود را بهبود ببخشند؟

روش های متعددی وجود دارد که بهبود درک خواندن می تواند برای دانش آموزان مفید باشد و مطالعه را موثرتر کند. در زیر چند مورد از مهمترین آنها را بررسی خواهیم کرد:

 • از آنجا که یادگیری چیزی نیست که به طور خودکار اتفاق می افتد، بلکه یک فرایند فعال است، مهم است که به دانش آموزان ابزارهایی را که برای یادگیری موثر نیاز دارند، ارائه دهیم. یکی از بهترین ابزارها برای یادگیری نحوه خواندن سریعتر، شکستن کلمات و عبارات پیچیده به اجزای مولفه آنها است.
 • از طریق یادگیری این قسمت ها، دانش آموزان یاد می گیرند که حروف را با هم به هم متصل کنند تا کلمات و عبارات جدید را تشکیل دهند. این فرایند اتصال حروف به نام chunking نامیده می شود و می تواند به بهبود سرعت خواندن کمک کند. در راهنمای بعدی ما، در مورد چگونگی قطع کردن کلمات و عبارات بحث خواهیم کرد.
 • با استفاده از انگشتان خود یا قلم، دانش آموزان می توانند در هنگام خواندن متن گوش دهند. دانش آموزان همچنین می توانند خواندن خود را با صدای بلند ضبط کنند تا بتوانند صدای خود را گوش دهند و تلفظ خود را با ضبط صوتی مقایسه کنند. از طریق این فرایند، که سوکراتیک پرسشی نامیده می شود، معلمان می توانند به دانش آموزان کمک کنند تا معنای کلمات و عبارات را هنگام خواندن تعیین کنند. سوکراتیک پرسشی بسیار موثرتر است زیرا دانش آموزان ملزم به تجزیه و تحلیل هر سوال و ارائه یک پاسخ متفکر هستند. بنابراین مهم است که دانش آموزان برای پردازش آنچه که خوانده اند و در نظر گرفتن سوال از همه زاویه ها قبل از پاسخ دادن، وقت بگذارند.
 • دانش آموزان می توانند در حالی که کتاب های درسی را می خوانند به کتاب های صوتی گوش دهند. چه با ماشین سفر کنید و چه در حمل و نقل عمومی، اغلب هنگام گوش دادن به پادکست یا کتاب صوتی، تمرکز بر روی مطالعات شما دشوار است. توانایی انجام هر دو کار همزمان برای دانش آموزانی که می خواهند شانس موفقیت خود را در مدرسه افزایش دهند، یک مزیت عمده است. علاوه بر این، کتاب های صوتی به دانش آموزان اجازه می دهد تا مهارت های خواندن خود را در یک محیط کم فشار با حداقل حواس پرتی تمرین کنند. در راهنمای بعدی ما، مزایای مختلف کتاب های صوتی برای دانش آموزان را مورد بحث قرار خواهیم داد.
 • از آنجا که یادگیری یک فرایند مادام العمر است، مهم است که به دانش آموزان ابزارهایی ارائه دهیم که بتواند درک و توانایی های آنها را افزایش دهد. یکی از بهترین راه های انجام این کار، افزایش واژگان آنها و دسترسی بیشتر به خواندن است. از طریق بهبود درک خواندن، دانش آموزان درک بهتری از واژگان مورد استفاده در متن خواهند داشت. علاوه بر این، داشتن واژگان گسترده تر منجر به درک عمیق تر از متن و ارتباط موثرتر می شود. اگر شما علاقه مند به افزایش واژگان دانش آموزان خود هستید، باید راهنمای ما را بخوانید تا یاد بگیرید چگونه واژگان خود را افزایش دهید.
 • اگر یادگیری یک فرایند فعال است، پس مهم است که دانش آموزان را تا حد ممکن درگیر کنیم. به دانش آموزان مالکیت آموزش خود را دادن یک گام بزرگ در جهت درست است. درگیر کردن دانش آموزان در فرآیند یادگیری به آنها کمک می کند تا ارتباط آنچه را که یاد می گیرند را ببینند و احساس کنند که نظر آنها در نظر گرفته شده است. در راهنمای بعدی ما، روش های مختلفی را که دانش آموزان می توانند به طور فعال در آموزش خود درگیر شوند، مورد بحث قرار خواهیم داد.
 • اگر هنوز در مدرسه هستید، می توانید از ابزارهایی که مدرسه شما برای بهبود تحصیلات شما فراهم می کند، استفاده کنید. یکی از بهترین چیزهایی که مدرسه شما می تواند ارائه دهد، یک کتابدار است. داشتن یک کتابدار حرفه ای که در مورد موضوعات مختلف آگاه است و می تواند به شما در پیدا کردن مواد مورد نیاز برای مطالعه کمک کند، بی ارزش است. در راهنمای بعدی ما، در مورد چگونگی استفاده موثر از کتابخانه ها و سایر منابع آنلاین برای بهبود تحصیلات شما بحث خواهیم کرد.
Dr.sadegh abbasi

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × سه =

لینک کوتاه:
0